کمبود تستسترون در زنان

تستسترون به طور گسترده در عموم به عنوان هورمونی مردانه شناخته شده است و به مردان ابزار کنترل خشم ،بدن های عضلانی و تمایلات قوی جنسی می بخشد.

اما اگر بخواهیم این هورمون را مردانه بنامیم آزار دهنده است.زیرا در بدن زنان نیز این هورمون وجود دارد.میزان ترشح این هورمون در مردان بسیار بیشتر از زنان است ،اما همین مقدار کم که روزانه ترشح می شود ،احساسات را کنترل می کند و باعث تقویت میل جنسی در زنان  می شود.در صورت ترشح نشدن تستسترون در زنان این امر مسئله ساز می شود.

کمبود-تستسترون-در-زنان

نشانه های کمبود تستسترون در زنان

  • نداشتن میل جنسی

ترشح میزان تستسترون به این معنی نمی باشد که شما به طور نا گهانی میل جنسی داشته باشید ،بلکه شما باید به طور منظم میل جنسی داشته باشید و در هنگام رابطه از آن لذت ببرید.

زمانی که ترشح تستسترون کم تر از حد طبیعی باشد ،تمایل جنسی را در فرد کم تر و کم تر می کند .کمبود تستسترون نیز می تواند بر توانایی یک زن در هنگام ارگاسم تاثیر بگذارد.

  • مشکل در کاهش وزن

تلاش برای کاهش وزن خصوصا چربی ناحیه شکم بی نتیجه باشد.

تستسترون به عضلات و چربی ها در بدن کمک می کند تا جای خود را پیدا کنند .کمبود هورمون تستسترون ،توازن را به نفع چربی ،خصوصا در نواحی میانی بدن تغییر می دهد.

  • خستگی مداوم

در ساعاتی از روز به طور معمول هر فردی احساس خستگی می کند ،این کاملا طبیعی است .اما همیشه خسته بودن و یا به سادگی خسته شدن خطرناک است.

  • افسردگی و اضطراب

کمبود تستسترون یکی از دلایل افسردگی می تواند باشد.هرچه میزان تستسترون پایین تر باشد،احتمال افسردگی نیز بیشتر است.

  • پوکی استخوان

پوکی استخوان باعث تضعیف استخوان ها می گردد و اغلب این بیماری به عنوان بیماری زنانه در بین عموم شناخته شده است.کمبود تستسترون عامل کلیدی در از دست دادن تراکم استخوان ها است.مردان و زنانی که میزان ترشح تستسترون در آنها پایین است معمولا ضعیف تلقی می شوند.کمبود تستسترون خصوصا بعد از یائسگی دلیل اصلی پوکی استخوان می باشد .

با تشکر مدیریت سایت دکتر بختیاری متخصص زنان