پرسش و پاسخ پیشگیری از بارداری

سلام ، من در شرایط شیردهی هستم می خواستم بدونم برای پیشگیری از بارداری چه اقداماتی لازم است انجام دهم ؟

پاسخ : مصرف ضد بارداری های خوراکی حاوی استروژن و پروژسترون طی دوران شیردهی توصیه نمی شود زیرا در برخی زنان میزان تولید شیر را کاهش می دهند اما می توان پس از 6 هفته و به محض تثبیت شدن تولید شیر از آنها استفاده کرد.

قرص ها ، ایمپلنت ها و ضد بارداری های تزریقی صرفاً پروژستینی بر کیفیت یا کمیت شیر تاثیری ندارند.می توان قرص های صرفاً پروژستینی را 3-2 روز و آمپول و ایمپلنت را 6 هفته بعد از زایمان استفاده کرد و تجویز زودهنگام آنها با هیچ اثر سویی همراه نیست.از دیگر روش ها می توان به روش باریر ، اسپرمیسید ، و IUD مسی T 380 A و IUD لوونورژسترلی نیز گزینه های خوبی برای زنان شیرده هستند.

پیشگیری از بارداری

سوال : من  در دوران عقد هستم خیلی و با شوهرم ارتباط جنسی دارم می خواستم بدونم آیا احتمال این که کاندوم پاره شود وجود دارد ؟

پاسخ : کاندوم های امروزی معمولاً از جنس لاتکس هستند .کاندوم های جدید ساخته شده از مواد غیر لاتکس مثل الاستومرهای پلی اورتال که نازک ، بی بو ، شفاف و انتقال دهنده ی حرارت بدن می باشند نیز در دسترس هستند این کاندوم ها راحت تر پاره می شوند و احتمال پاره شدن کاندوم تقریباً 3 درصد است که به اصطکاک آن بستگی دارد.

مواد لوبریکانت محلول در آب ممکن است ریسک پارگی کاندوم را کاهش دهند .از مواد محلول در چربی ( مانند روغن معدنی) نباید استفاده کرد زیرا استحکام کاندم را تا حد زیادی کاهش می دهد.کاندوم های لاتکس و سایر روش های باریر خطر STD ها را کم می کنند با استفاده مداوم از روش های باریراز شیوع سوزاک ، اوره آپلاسما و بیماری های التهابی لگن و نازایی لوله ای کاسته می شود.

کاندوم های زنانه به صورت کیسه ی واژینال ساخته شده از پلی اورتال می باشند ، پاره شدن آن ممکن است کمتر از کاندوم مردانه باشد اما لغزیدن ، خصوصاً در افراد مبتدی شایع تر است و تماس با مایع منی در این روش اندکی بیشتر از کاندوم مردانه می باشد.

برخی از خدمات دکتر بختیاری متخصص زنان خوب در تهران

درمان ناباروی

درمان ناباروری با ivf

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

با تشکر مدیریت سایت دکتر معصومه بختیاری متخصص زنان