لاپاراسکوپی در بیماری های زنان

از لاپاراسکوپی می توان در دو جنبه درمانی و تشخیص استفاده کرد . برای تشخیص چسبندگی های داخل شکم و تشخیص آندومتریوز ،لاپلاراسکوپی بسیار کاربرد دارد .

بیشتر متخصصین زنان در طی جراحی های متعدد از لاپاراسکوپی استفاده می کنند . جراحی هایی مثل بستن لوله های رحم ،حاملگی های خارج رحمی و یا بیماران مبتلا به نشانگان تخمدان پلی کیستیک .

وسایل بکار رفته در لاپاراسکوپی بسیار ریز می باشند  ،در نتیجه  می توان گفت یکی از مزیت های این روش درمان میزان برش کم در جراحی می باشد .

روند کار در جراحی لاپاراسکوپی

برای انجام لاپاراسکوپی ابتدا فرد بیهوش می شود ،البته از بیهوشی موضعی نیز می توان استفاده کرد اما اکثریت متخصصین از بیهوشی عمومی استفاده می کنند و جراح بعد از اینکه از بیهوشی بیمار مطمئن شد ،برشی کوچک در زیر ناف ایجاد می کند و با کمک دوربینی که در دستگاه لاپاراسکوپی تعبیه شده است وارد رحم مادر می شود .در صورتی که جراح نیاز به دید کافی برای جراحی داشته باشد ،اعضای رحم گازی به درون شکم پمپ می شود . زمان لازم برای انجام این جراحی در حدود 30 دقیقه تا یک ساعت می باشد ،که هیچ گونه  آسیبی به سایر بافت های بدن وارد نمی کند  .

فواید لاپاراسکوپی در زنان

درمان بیماری های زنان با کمک لاپاراسکوپی می تواند  فواید بسیاری داشته باشد . این روند درمان نسبت به سایر روش ها با عوارض کمتری همراه است ،زیرا  در طی لاپاراسکوپی  برشی بر روی بدن فرد ایجاد نمی شود  و تنها درمان با کمک سوراخ های کوچک و بسیار ریزی انجام می شود. همین عامل سبب بهبود و سرعت در روند بهبودی بیمار می شود .

بیشتر افراد  استفاده از روش درمان با کمک جراحی  را  انتخاب نمی کنند ،زیرا در  طی درمان با جراحی درد و خونریزی همراه است و اغلب جای اسکار و زخم باقی می ماند ،اما در روش  لاپاراسکوپی  فرد  به سرعت بهبود می یابد  و  به دلیل کوچک بودن ناحیه  های سوراخ شده   حتی در صورت باقی ماندن جای زخم مشکلی از نظر ظاهری برای فرد ایجاد نمی شود .

همچنین درمان بیماری های زنان با استفاده از جراحی نیز سبب افزایش احتمال چسبندگی  در فرد را افزایش می دهد  ،دلیل آن هم در این است که در طی  جراحی به دلیل ایجاد برش ، هوا  به داخل بدن ورود می کند   و همین امر زمینه ساز چسبندگی  در ناحیه جراحی می شود .

احساس درد  و نیاز به مراقبت های بیشتر بعد  از جراحی بیشتر  می باشد  ،زنانی که جراحی لاپاراسکوپی  را برای درمان انتخاب می کنند ،به نسب بعد از درمان درد  کمتری را احساس می کنند .

دکتر  بختیاری بهترین متخصص زنان بعد از بررسی های لازم و کامل بهترین روش درمان را به بیمار خود توصیه می کنند تا  درمان تا جای ممکن بدون عوارض برای بیمار انجام شود .

 در ابتدا نیز گفته شد از آنجایی  که  در طی لاپاراسکوپی از وسایل  حساس و ریز  استفاده می شود ،در نتیجه  نسبت به سایر روش ها کمی  پر هزینه می باشد  ، دکتر  بختیاری در این زمینه از تخصص کافی  بر خوردار  هستند ،در مان با کمک لاپاراسکوپی  نیاز به دقت بالایی دارد  ،زیرا دید پزشک  در این روش بسیار کم  است و با کوچک ترین خونریزی  روند درمان با مشکل مواجه می شود .

خارج کردن رحم با استفاده از لاپاراسکوپی

در طی خارج کردن رحم ابتدا نیاز است تا رحم در داخل حفره های شکمی تکه تکه شود  تا بتوانیم از طریق رحم این تکه ها را خارج کرد .

لاپاراسکوپی-در-بیماری-های-زنان

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی

  • این جراحی به صورت سرپایی برای بیمار انجام می شود و نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان نمی باشد و فرد بعد از اینکه اثر داروی بیهوشی از بین رفت می تواند ، به زندگی روزمره خود بازگردد .
  • بعد از انجام لاپاراسکوپی،  متخصص زنان برای  بیمار خود داروهایی تجویز می کند ،که باید طبق دستورپزشک مصرف شوند .
  • بهبودی بعد از لاپاراسکوپی بسیار سریع انجام می شود . در صورتی که فرد از جنبه تشخیصی لاپاراسکوپی استفاده کرده باشد ،یک هفته بعد می تواند بهبودی کامل را به دست آورد ،اما در صورتی که جنبه درمانی لاپاراسکوپی انجام شده باشد برای  بهبودی کامل 2 هفته زمان لازم است

برخی از خدمات دکتر بختیاری متخصص زنان خوب در تهران

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

آمنیوسنتز

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدریت سایت دکتر بختیاری متخصص زنان