فواید زایمان طبیعی برای مادر

زایمان با دو روش انجام می شود ،زایمان طبیعی و زایمان سزارین . افراد بنا بر شرایط خود یکی از این روش های را برای زایمان انتخاب می کنند . زایمان طبیعی با درد و ناراحتی همراه می باشد که البته می توان گفت همین درد سبب می شود که مادرانی که با روش زایمان طبیعی زایمان کی کنند بیشتر احساس قدرتمندی و رضایت داشته باشند . زایمان طبیعی با اینکه بیشتر افراد به دلیل ترس آن را انتخاب نمی کنند اما می تواند فوایدی بسیار برای برای مادر و جنین همراه داشته باشد . ما در این مقاله در رابطه با فواید زایمان طبیعی برای مادر توضیح مختصری می دهیم.

دهانه رحم بیشتر در ماه اخر بارداری نرم و باز می شود . زمان که زایمان شروع می شود درد و ناراحتی که ایجاد می شود این دهانه رحم را کشیده و باز می کند و باعث می شود که جنین به سمت پایین حرکت کند. انقباضات در رحم سبب فرستادن علائمی به مغز مادر می شود ،همین امر سبب ازاد شدن همورمون های اکسی توسین می شوند . این هورمون می تواند به انقباضات رحم شدت دهند . همورمون اکسی توسین یکی از هورمون هایی می باشد که در دوران بارداری و زایمان یک نقش پررنگی دارد .اما بیشتر این هورمون با باز شدن دهانه رم در زمان زایمان بیشتر فعالیت می کند . همین هورمون می تواند روند زایمان را برای مادر آسان تر کند و سبب تحریک نوک سینه برای آزاد شدن شیر از مادر می شود .

فواید-زایمان-طبیعی-برای-مادر

فواید زایمان طبیعی برای مادر

  • از بین بردن مشکلات تنفسی

زمانی که مادران زایمان طبیعی را انتخاب می کنند ،مایع امنیوتیک از ریه نوزاد در زمانی که از دهانه واژن بیرون می آید  با فشار خارج می شود و همین امر سبب از بین رفتن مشکلات تفسی برای کودک می شود .

  • تکامل جنین

با تکمیل رشد جنین ،زایمان طبیعی اغاز می شود .

  • دریافت باکتری های محافظت کننده

با زایمان طبیعی نوزاد تمام باکتری ها را که نقش محافظت کننده ای دارند را ،به خود جذب می کند . همین باکتری ها از طریق روده به بدن نوزاد منتقل می شوند و در نتیجه سیستم ایمنی را قوی می کند .

  • در زایمان طبیعی به این دلیل که نوزاد از مجرای زایمان عبور می کند سبب تحریک سیستم قلبی عروقی جنین می گردد،در نتیجه این امر گدش خون را بهبود می بخشد .

البته باید یاد آور شد که زایمان طبیعی علاوه بر موارد ذکر شده از فواید بیشتر هم برای مادر و هم برای جنین برخوردار می باشد بهتر از از زایمان سزارین تنها در موارد ضروری و با نظر متخصص زنان استفاده شود .

برخی از خدمات دکتر بختیاری متخصص زنان خوب در تهران

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

آمنیوسنتز

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدریت سایت دکتر بختیاری متخصص زنان