فریز کردن تخمک

چه زمانی باید برای فریز کردن تخمک اقدام نمود؟
علت فریز کردن تخمک چه می باشد؟
چرا تخمک را فریز می کنند؟
فریز کردن تخمک چه مزایا و یا معایبی دارد؟
درصد موفقیت این پروسه چقدر می باشد؟

انجماد تخمک یا فریز کردن تخمک (گریو) ، فرآیندی است که تخمک های زن را استخراج کرده و اقدام به ذخیره سازی و یخ نمودن تخمک  برای حفظ پتانسیل تولید مثل در زنان سن باروری می نمایند. اولین تولد انسان از یک تخمک منجمد در سال 1986 گزارش شده است. گفته می شود که این روش در دیگر کشورها به منظور باروری صورت می گیرد.

کاندیدای استفاده از این تخمک های فریز شده چه کسانی می باشند؟

فریز کردن تخمک مناسب خانم هایی می باشد  که دارای برخی از مشکلات رحمی و یا بیماری هستند،که عبارتند از :

  • زنان مبتلا به سرطان که نیاز به شیمی درمانی و یا پرتودرمانی لگنی دارند که ممکن است بر باروری تأثیر بگذارد.
  • جراحی که ممکن است باعث تخریب تخمدان شود.
  • خطر نارسایی زودرس تخمدان به علت ناهنجاری های کروموزومی (مثلا سندرم ترنر، سندرم X شکنند)
  • خانم هایی که خیلی زود به دوران یائسگی می رسند.
  • بیماری تخمدانی که به آنان صدمه و آسیب برساند.
  • جهش های ژنتیکی که نیاز به تخلیه تخمدان ها دارند (مثلا جهش BRCA)
  • افرادی که بنا به دلایل اجتماعی یا شخصی درباروری تاخیر دارند.

عملکرد فریز کردن تخمک به چه صورت و شیوه ای می باشد؟

اول، متخصص زنان یا باروری UCLA ممکن است ارزیابی ذخایر تخمدان را برای بررسی عملکرد بالقوه تخمک ها قبل از چرخه تحریک تخمدان انجام دهد. ارزیابی شامل آزمایش خون و اولتراسوند لگن می باشد. این پروسه همچنین به تعیین دوز لازم داروها کمک می کند. تحریک تخمک گذاری به همان شیوه ای است که با استفاده از لقاح آزمایشگاهی (روشIVF) و یا با استفاده از داروهای هورمونی تزریقی انجام می شود. پس از تحریک، تخمک ها و مایع اطراف آن در فولیکول های تخمدان به صورت واژینال در حالی که تحت آرام بخش قرار گرفته اند؛ منتشر خواهد شد.

بلوغ تخمک ها در زیر میکروسکوپ ارزیابی می شود، و افرادی که بالغ هستند، بهترین کاندیدا می باشند. در حال حاضر، شیشه سازی روش انتخابی برای فریزر و نگهداری تخمک است.

فریز-کردن-تخمک

چگونه تخمک ها بعدها مورد استفاده قرار می گیرند؟

هنگامی که خانمی آماده پذیرش از تخمک یخ زده  ای به منظور حاملگی اقدام می نماید. ابتدا این تخمک های ذخیره شده در محلول گرم قرار می گیرند و ارزیابی می شوند. تخمک هایی که از فرآیند انجماد جان سالم به در می برند با تزریق داخل سیتوپلاسمیک (ICSI)، جایی که اسپرم تنها به داخل تخمک ها وارد می شوند، کشت خواهند شد و تخمک های بارور شده در کشت رشد می کنند تا جنین (ها) آماده انتقال به رحم باشد و حاملگی رخ دهد و بعد از 3-5 روز شروع به رشد نماید.

شانس بارداری موفقیت آمیز با استفاده از تخمک فریز شده چقدر می باشد؟

میزان حاملگی بالینی بین 90 % در هر تخمک تخمین زده شده است. اما از آنجایی که انجماد تخمک نسبتا شیوه ای جدید می باشد، برای داشتن ایده بهتر در مورد این میزان موفقیت، اطلاعات بیشتری لازم است. به طور کلی، دو عامل مهم در تعیین موفقیت این روش را می توان در زنده بودن تخمک و سن زن  دانست.

باید متذکر شد که داده های موجود در مقایسه با تولد حاصل از تخمک های یخ زده قبلی که با تخمک های تازه ایجاد شده اند خطر بالقوه آنومالی های مادرزادی را نشان نداده اند. با این وجود، داده های بلند مدت بیشتری برای ارزیابی این خطرات نیاز خواهد بود.

فریز کردن تخمک ها به منظور ذخیره سازی  چقدر طول می کشد؟

ذخیره تخمک برای مدت های طولانی به نظر نمی رسد که اثرات منفی داشته باشد. با این حال این تخمک ها تا  4 سال قابل ذخیره سازی می باشند، در صورت نیاز قبل از موعده ذکر شده باید داخل رحم یک خانم قرار گیرد.

متخصص زنان و یا آزمایشگاه مرتبط قبل از این پروسه باید از سلامت تخمک یخ زده اطمینان کامل را حاصل نمایند.

هزینه فریز کردن تخمک چقدر می باشد؟

هزینه فریز کردن تخمک به عوامل مختلفی بستگی دارد اگر پوشش بیمه ای وجود داشته باشد و این مربوط به برنامه فردی است. بسیاری از برنامه های بیمه می توانند ارزیابی اولیه را پوشش دهند و ممکن است بخشی از درمان را نیز تقبل کنند اما با این حال مراجعه به یک متخصص زنان برای تعیین مقدار حدودی آن نیز مثمرثمر خواهد بود.

برخی از خدمات دکتر بختیاری متخصص زنان خوب در تهران

درمان ناباروی

درمان ناباروری با ivf

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

با تشکر مدیریت سایت دکتر معصومه بختیاری متخصص زنان