فرایند لقاح

اندام جنسی مردانه اسپرم تولید می‌کند و اندام جنسی زنانه تخمک تولید می کند، مرد اسپرم تولید شده در بیضه‌ها را توسط مایع منی به مهبل زن وارد می‌کند، این اسپرم‌های تولید شده بعد از انزال در مهبل زن باقی می‌مانند و تعدادی از آنها موفق می‌شوند از مجرای دهانه رحم که در داخل مهبل زن قرار دارد، عبور کنند.

اسپرم بعد از وارد شدن به رحم زن در طول آن حرکت می‌کند و بالا می‌رود، اگر در این هنگام تخمکی در رحم زن موجود باشد، عمل لقاح از بهم پیوستن دو گامت تکمیل می‌شود و جنین تشکیل می‌گردد، این جنین اگر که در داخل رحم مادر لانه‌گزینی کند، سبب بارداری مادر و تولد نوزاد خواهد شد و اگر نتواند لانه‌گزینی کند از بدن دفع خواهد گشت.

فرایند-لقاح

اسپرم ها ویژگی های متفاوتی دارند

یكی از مهمترین مسائلی كه سبب تعیین جنسیت قبل از بارداری می‌شود، ویژگی‌های متفاوت اسپرم‌هاست. به عبارت دیگر، اسپرم‌های حاوی x (مولد دختر) از نظر سرعت حركت، محیط مناسب زندگی و طول عمر و ….. با اسپرم‌های مولد پسر متفاوت  هستند.این تفاوت‌ها در كنار تفاوت‌هایی كه در غشای تخمك،شرایط محیطی رحم و بسیاری از عوامل شناخته‌شده و ناشناخته ی دیگر وجود دارد، جنسیت جنین را رقم می‌زند. اسپرم‌های حاویX ، از اسپرم‌های Y كمی بزرگ‌ترند. بنابراین اسپرم‌های X به سبب حجیم بودن، حركت كندتری دارند. اما از سویی دیگر میزان PH محیط داخلی رحم كه به طور طبیعی كمی حالت اسیدی دارد، نیز بر طول عمر اسپرم‌ها تاثیر می‌گذارد. اسپرم‌های Y در محیط رحم دوام كمتری دارند.در عوض اسپرم‌های مولد دختر در محیط اسیدی طول عمر بیشتری دارند.

بنابراین  و این بستگی دارد که کدام نوع  اسپرم زودتر به تخمک برسد و با آن ترکیب شود.

عواملی که در تعیین  جنسیت جنین موثرند

محیط اسیدی داخل رحم زن

نوع تغذیه و سلامت روانی و روحی

زمان  مقاربت

روشهای تعیین جنسیت جنین قبل از لقاح

  • دسته اول روشهایی هستند که با تغییر شرایط محیطی بدن مادر، امکان پسر یا دختر دار شدن او را افزایش می‌دهند.
  • دسته دوم روش‌هایی هستند که توسط  متخصص زنان خوب در تهران در آزمایشگاه‌ها و مراکز درمان ناباروری و ژنتیک انجام می‌گیرند

برخی از خدمات دکتر بختیاری متخصص زنان خوب در تهران

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

آمنیوسنتز

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدریت سایت دکتر بختیاری متخصص زنان