زایمان سزارین

آیا زایمان سزارین ترس دارد؟

زایمان سزارین یکی از انواع زایمان می باشد که از طریق جراحی انجام می شود در این روش با ایجاد شکافت بروی پوست و عضلات زیرین ان نوزاد خارج می شود. در این نوع از جراحی قسمت تحتانی شکم و جداره رحم به طول 4 اینچ شکافته می شود و جنین از داخل رحم مادر خارج می شود و بعد از ان شکافت های ایجاد شده بخیه زده می شود. جراحی سزارین به دو صورت سزارین برنامه ریزی شده و سزارین اضطراری صورت می گیرد .

روش های انجام زایمان اختیاری می باشد و بر اساس نظر خود شخص انجام می شود یکی از این روش های زایمان سزارین می باشد که در این صورت از قبل بر اساس توافق بین پزشک متخصص زنان و زایمان و مادر صورت می گیرد. که مادر در طی مدت زمان بارداری می تواند راهنمایی و مشاوره های لازم را از پزشک خود دریافت کند و در خصوص تمام جزئیات با پزشک خود مشورت نماید. یکی از علت هایی که مادران تصمیم به جراحی سزارین می گیرند ترس از درد در هنگام زایمان طبیعی می باشد

در برخی موارد ممکن است زایمان سزارین برای مادران اضطراری باشد به این صورت که مادران بر اثر عواملی مانند فشار خون بالا ، احساس درد بالا و غیر طبیعی و … روند طبیعی بارداری خود را طی نمی کنند در این صورت پزشک جهت حفظ سلامت مادر و نوزاد دستور به انجام زایمان سزارین خواهد گرفت. در زیر به برخی از نشانه های زایمان سزارین اشاره شده است :

علائم زایمان سزارین

مراحل زایمان سزارین چگونه می باشد؟

پاره شدن کیسه آب

زمانی که جنین در رحم مادر به سرعت به سمت پایین حرکت کند باعث می شود که کیسه حاوی مایع آمنیوتیک یا همان کیسه آب مادر پاره شود که در این صورت مایع بی رنگ و بی بو که ممکن است در برخی موارد رگه های خونی در آن مشاهده شود به ارامی از بدن مادر خارج شود. که یکی از نشانه های زایمان سزارین می باشد.

قرار گیری غیر عادی جنین در شکم مادر

در اواخر بارداری جنین از سمت معده حرکت کرده و به سمت لگن می آید که این امر موجب می شود فشار از روی معده مادر برداشته شود و به مثانه و روده وارد شود احتمال بوجود امدن یبوست در این حالت برای مادران افزایش می یابد.

جنین باید به حالت سر به پایین داخل لگن مادر قرار بگیرد در صورتی که غیر از این حالت باشد و جنین به صورت عرضی قرار گیرد  و یا به حالتی که سر جنین بالا باشد و پاهای جنین داخل لگن مادر باشد امکان زایمان طبیعی وجود ندارد و برای خارج کردن جنین از رحم مادر باید زایمان سزارین انجام شود برای زایمان طبیعی لازم است سر جنین به سمت دهانه ی رحم باشد.

زایمان سزارین

بزرگ بودن سر جنین نسبت به لگن مادر

هنگامی که با وجود انقباضات زایمانی پیشرفت زایمان خوب نباشد و مادر درد بسیار شدیدی را تحمل کند عمل سزارین ترجیح داده می شود. در این صورت پزشک در معاینه ی داخلی رحم متوجه این عدم تطابق و بزرگ بودن سر جنین نسبت به لگن مادر می شود.

بزرگی بیش از اندازه سر نوزاد و تنگی دهانه رحم توسط متخصص زنان و زایمان قبل از زایمان قابل شناسایی می باشد به همین علت توصیه می شود قبل از زایمان تا به صورت منظم تحت مراقبت پزشک قرار بگیرید تا از بروز مخاطرات احتمالی در هنگام زایمان جلوگیری شود. برای برخورداری از بهترین نتیجه و جلوگیری از بروز مخاطرات احتمالی در هنگام زایمان می توانید تحت نظر دکتر معصومه بختیاری قرارگیرید

دکتر معصومه بختیاری متخصص زنان و زایمان با سابقه طولانی مدت در زمینه زایمان بصورت طبیعی و سزارین راهنمایی و مشاوره های لازم را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

سزارین بدلیل زجر جنین

هنگامی که میزان اکسیژن خون جنین کافی نباشد موجب کاهش و افت ضربان قلب نوزاد می گردد که در این صورت عمل سزارین بصورت اورژانسی انجام می شود.

مشکلات مربوط به جفت و بند ناف

ممکن است بند ناف جنین به داخل مجرای زايمانی و جلوی سر جنين ليز بخورد که این امر موجب می شود بند ناف بين سر جنين و لگن مادر دچار فشار شود در این صورت خون رسانی و جریان اکسیژن به جنین قطع می شود که در این صورت باید بصورت اورژانسی سزارین انجام شود زیرا ممکن است جنین از بین برود.

جنین های دیر رس و نارس

در برخی موارد جنین های دیررس تحمل فشار زایمان طبیعی را ندارند در این صورت برای خارج کردن جنین زایمان سزارین صورت می گیرد.

زایمان سزارین

چند قلو بودن جنین ها

زمانی که مادر چند قلو باردار باشد پزشک توصیه می کند که زایمان سزارین انجام شود. ممکن است که زایمان دو قلوها به صورت زایمان طیعی باشد اما مادرانی که چند قلو باردار می باشند حتما باید به صورت سزارین جنین از رحم آن ها خارج شود زیرا ممکن است جان نوزادان در زایمان طبیعی به مخاطره بیافتد.

نحوه انجام زایمان سزارین

در ابتدا متخصص بیهوشی اطلاعات لازم را در باره نحوه بیهوشی به مادر می دهد و مادر تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد

در زایمان سزارین بخش تحتانی شکم و رحم به طول ۴ اینچ شکافته می شود و جنین از داخل رحم مادر بیرون کشیده می شود و شکاف ایجاد شده پس از خارج کردن جنین بخیه زده می شود در ایران بدلیل اینکه مادران از زایمان طبیعی واهمه دارند اقدام به انجام این جراحی می کنند

برخی از عوارض شایع زایمان سزارین

 • دوره نقاهت طولانی مدت نسب به جراحی طبیعی
 • احساس درد در ناحیه بخیه زده شده
 • احساس در در ناحیه کمر و لگن بعد از جراحی
 • ایجاد خونریزی بعد از جراحی
 • طولانی بودن زمان بستری در بیمارستان
 • عوارض بی هوشی مانند احساس سردرد و سنگینی بعد از جراحی
 • بروز عفونت و چسبندگی هایی در رحم و لوله ها و در برخی موارد روده ها

مراقبت های بعد از زایمان

مادران برای تسکین درد ناشی از جراحی می توانند از مسکن های تجویز شده توسط پزشک مصرف کنند

پس از انجام زایمان سزارین از انجام دادن فعالیت ها و ورزش های سنگین جدا خودداری نمایید

در چند روز اول برای بلند شدن از جای خود حتما از یک فردی درخواست کمک کنید تا بروی بخیه ها فشار زیادی وارد نشود.

در صورت مشاهده زخم و التهاب در محل برش به پزشک خود اطلاع دهید.

زایمان سزارین بدون درد

زایمان را می توان در حالت کلی به دو روش طبیعی و سزارین انجام داد . زایمان طبیعی و سزارین . هر فرد  بنا بر  شرایط خود با کمک یکی از این دو روش زایمان را انجام می دهد.

زایمان سزارین بدون درد  روشی است که  با کمک بیهوشی و یابی حسی موضعی انجام می شود و فرد در طی  آن  عملا دردی را احساس نمی کند .

در طی زایمان سزارین بدون درد کودک از طریق شکم مادر خارج می شود. برخی از بخش های زایمان سزارین  برنامه ریزی شده اند، اما بسیاری از آنها زمانی انجام می شوند که مشکلات غیر منتظره ای در هنگام تحویل رخ می دهند.

برخی از دلایل  انتخاب زایمان سزارین

 •     مشکلات بهداشتی در مادر
 •     مادر بیش از یک کودک حمل می کند
 •     اندازه یا موقعیت کودک
 •     سلامت نوزاد در معرض خطر است
 •     تلاش برای زایمان طبیعی بیهوده است

 زایمان سزارین برای مادر و جنین امن است ،با این حال، این جراحی  می تواند خطراتی نیز  داشته باشد

یکی از مسائلی که  برای زایمان سزارین باید به آن توجه شود این است که زایمان سزارین نیاز  به دقت بسیاری دارد ،افرادی که این روش زایمان را  انتخاب می کنند باید در انتخاب متخصص زنان خود دقت کنند  ،بختیاری  بهترین متخصص زنان در تهران تجر به ای کافی در این زمینه دارند .  برشی که  در حین زایمان سزارین انجام می شود نزدیک به مثانه  و روده است در نتیجه همین عامل می تواند تجربه و دقت در این روش زایمان را   افزایش دهد .

همچنین در طی زایمان سزارین به دلیل آنکه جفت به رحم چسبیده  احتمال خونریزی افزایش می یابد . در صورت بروز خطر باید  با کمک عمل هیستروسکوپی و یا خارج کردن رحم از مادر  ،این مشکل را برطرف کرد .

انجام روش زایمان سزارین بدون درد بیشتر به بانوانی که در حین زایمان دچار مشکل می شوند توصیه می شود ،برخی از بانوان به دلایلی مثل  ترس از زایمان  طبیعی ،رو به زایمان سزارین می آورد . بهتر است  متخصص زنانی که انتخاب می کنید ،بهترین روش زایمان را با توجه به شرایط شما  پیشنهاد کند

زایمان سزارین چگونه است؟

زایمان سزارین در چند هفتگی انجام می شود؟

متقاضی از زایمان سزارین چه انتظاراتی باید داشته باشد؟

زمانی که خواهان زایمان سزارین هستید بیمارستان از متقاضی یا همراهش خواهان تکمیل موافقت نامه می باشد از جمله:

متخصص بیهوشی در مورد نوع بیهوشی از فرد پرس و جو می نماید.

بررسی فشار خون، ضربان قلب و درجه حرارت  نیز جزء اولویت ها می باشد.

اصلاح ناحیه مورد نیاز برای برش باید یک روز قبل از مراجعه به بیمارستان صورت گیرد.

همراه داشتن یک کاتتر برای حفظ مثانه و خالی نمودن آن الزامی می باشد.

بررسی و معاینه فشار خون و درجه حرارت توسط متخصص زنان باید صورت گیرد.

زایمان-سزارین-چگونه-است؟

روش سزارین چیست؟

ابتدا در مرحله ای اولیه ، بیهوشی اعمال خواهد شد و برای جلوگیری از اتلاف وقت در حین عمل جراحی، یک صفحه نمایش یا نوار استریل استفاده می شود. سپس شکم با یک ضد عفونی کننده تمیز می شود و ممکن است یک ماسک اکسیژن بر روی دهان و بینی متقاضی قرار دهند تا اکسیژن را به نوزاد افزایش دهند.

سپس متخصص زنان و زایمان از طریق شکافی که به  پوست وارد می کند و به دیواره شکم وارد می کند. برش ممکن است که عمودی یا عرضی وارد شکم شود (برش افقی نیز برش بیکینی نامیده می شود، زیرا   از زیر شکم وارد می کنند) بعد از آن یک برش 3 تا 4 اینچ در دیواره رحم ایجاد می شود و متخصص زنان از این طریق نوزاد را خارج می نماید . سپس بند ناف قطع می کند و جفت را خارج می نماید و جای برش را با بخیه می دوزد.

مدت زمان زایمان سزارین چقدر می باشد؟

اگر زایمان سزارین اضطراری باشد، زمان برش تا تحویل نوزاد بسیار کمتر خواهد بود. در غیر اضطراری، تولد سزارین می تواند 10 تا 15 دقیقه طول بکشد، گاهی تا  45 دقیقه هم برای ایجاد برش و بستن برش نیز طول خواهد کشید.

زایمان سزارین ترس دارد؟

اغلب متقاضیان از این روش به خاطره بیهوشی و برشی که بر روی پوست شکم ایجاد می کنند ترس و اضطراب دارند . اما باید گفت که با مراجعه به یک متخصص زنان حاذق و باتجربه نه آثاری از برش باقی خواهد ماند و نه درد و و عوارضی بعد از عمل را در پی خواهد داشت.

برخی از خدمات دکتر بختیاری متخصص زنان خوب در تهران

درمان ناباروی

درمان ناباروری با ivf

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

با تشکر مدیریت سایت دکتر معصومه بختیاری متخصص زنان

با تشکر مدیریت سایت دکتر معصومه بختیاری نژاد متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی زنان