درمان ناباروری در زنان

بعضی از علت های ناباروری غیر قابل درمان می باشد، اما یک متخصص زنان با تجربه  و خوب به بررسی علت ناباروری، مدت زمان ، سن زوجین و الویت های فردی  اقدام به معاینه می نماید تا علت را مشخص کند و درمان مناسب را انتخاب نماید. امروزه با پیشرفت علم پزشکی از طریق تکنولوژی فرآیند باروری گسترش پیدا کرده است، و کمتر زوجی از این عارضه رنج می برند.

درمان ناباروری در زنان

روش های درمان ناباروری

اغلب برای درمان، متخصص زنان توصیه به افزایش مقاربت جنسی و آمیزش می نماید. زیرا هرچقدر تعداد آمیزش بیشتر باشد، احتمال بارداری نیز افزایش پیدا می کند. باید گفت که تعداد ارگاسم و زود انزالی در آقایان نیز باعث کاهش اسپرم می شود، زیرا که مایع منی تا 72 ساعت و تخمک سالم تا 24 ساعت زنده می باشد و باید عمل لقاح طبیعی صورت گیرد تا به تشکیل جنین بیانجامد.

درمان با داروهای باروری

یکی از مفید ترین درمان ها برای باروری زنان ، مصرف برخی از داروهای تجویز شده توسط متخصص زنان حاذق صورت می گیرد. داروهای  LHيا FSH مانند هورمون ها عمل می کنند و پروسه تخمک گذاری را زودتر می کنند.

درمان ناباروری با IUI

درمان ناباروری با روش  IUI برای زوجینی که دچارمشکلات هورمونی هستند، استفاده می شود. امروزه درمان با روش IUI  از موفقیت زیادی برخوردار می باشد. به تزریق اسپرم در داخل دیواره رحم روش  IUI گفته می شود. این روش برای تحریک و فعال کردن اسپرم آقایان در آزمایشگاه و انتقال آن به رحم خانم ها انجام می شود.  در روش IUI ازیک لوله ی پلاستیکی کوچک به نام کاتتراستفاده می کنند و اسپرم ها با کاتتر به دیواره رحم منتقل می شوند. خانم ها بعد از این عمل بهتر است حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه  بی حرکت دراز بکشند. روش IUI عوارض جانبی بر رحم نمی گذارد.

درمان ناباروری با IVF

درمان ناباروری با ivf مانند IUI یکی از روش‌های کمک به باروری در زنان به حساب می آید.  در روش  آی وی اف (IVF) تخمک با اسپرم فعال در خارج از رحم، و در محیط آزمایشگاهی ترکیب می‌ شوند و پس از لقاح مصنوعی، تخمک در داخل رحم قرار می گیرد. مدت زمان این درمان، 6 هفته می باشد. درمان با روش  IVFبا شروع چرخه قاعدگی آغاز می شود، پزشک زنان اقدام به افزایش تخمک ها در داخل تخمدان می نماید، که برای این منظور در رحم، هورمون مصنوعی تزریق می کنند. چنانچه مشکل باروری از جانب آقایان باشد، اقدام به تحریک و فعال کردن اسپرم های ضعیف می نمایند.  پس از تحریک اسپرم آن را وارد لوله های رحمی یا فالوپ می کنند تا لقاح با روش  IVF صورت گیرد.

درمان ناباروری با جراحی

درمان ناباروری با جراحی زمانی صورت می گیرد که در لوله های فالوپ مشکلی وجود داشته باشد، اقدام به رفع آن عارضه می نمایند. اگر خانمی دچار آندومتریوز رحمی باشد، جراح اقدام به حذف و برداشت آن از طریق روش لاپاراسکوپی می نماید.

برخی از خدمات دکتر بختیاری متخصص زنان خوب در تهران

درمان ناباروی

درمان ناباروری با ivf

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

با تشکر مدیریت سایت دکتر معصومه بختیاری متخصص زنان