تاثیر زایمان سزارین بر نوزاد

تاثیر زایمان سزارین بر نوزاد را در این مقاله باهم بررسی می کنیم .

زایمان سزارین

زایمان سزارین یک جراحی بزرگ است که با شکافتن پوست روی شکم ، عضلات زیر آن و جدار رحم همراه است. به طور متوسط، 10 درصد زایمان ها در جهان به روش سزارین انجام می شود، طبق آمار رسمی در ایران حدود 25 تا 35 درصد زایمان ها به صورت عمل جراحی یعنی سزارین صورت می گیرند، در حالی که طبق آمار غیر رسمی در ایران، سزارین 5 برابر سایر نقاط جهان است.

تاثیرات زایمان سزارین بر نوزاد

نوزادی که با روش زایمان طبیعی متولد می شوند در مقایسه با نوزادانی که با روش سزارین متولد می شوند ،از ضریب هوشی بالاتری برخوردار هستند .

به این معنی که ،از قدرت یادگیری و قابلیت عمومی درک و استدلال بالاتری برخوردار می باشند . البته عوامل مختلفی در افزایش و کاهش این امر تاثیر گذار می باشند .

وقتی مادران باردار به شیوه طبیعی زایمان می کنند، مقدار نوعی پروتئین خاص در مغز نوزادشان افزایش می یابد و همین امر موجب بالا رفتن ضریب هوشی نوزاد می شود.

تاثیر-زایمان-سزارین-بر-نوزاد

نوزادانی که به روش زایمان طبیعی متولد می شوند کمک می کند که حافظه کوتاه مدت و بلندمدت این نوزادان در دوران جنینی، رشد بیشتری پیدا کند. حافظه کوتاه مدت و بلندمدت هر دو از فاکتورهای کلیدی در افزایش ضریب هوشی انسان هستند.

لازم به ذکر است هوش نوزاد یک عامل مولتی فاکتوریال می باشد و عوامل متعددی در افزایش و کاهش آن دخیل می باشند، لذا نمی توان تنها نوع زایمان را دلیلی محکم بر افزایش و یا کاهش آن شمرد.

برخی از خدمات دکتر بختیاری متخصص زنان

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

جراحی زیبایی واژن

آمنیوسنتز

با تشکر مدیریت سایت دکتر بختیاری متخصص زنان خوب در تهران