بهداشت مثانه

یائسگی باعث تغییراتی در پیشابدان و سیستم ادراری می شود مهمترین تغییر این است که همراه با کاهش سطح استروژن خون دیواره ی پیشابدان نازک می شود . بسیاری از زنان یائسه متوجه می شوند دچار تکرر ادرار شده اند و هنگام سرفه یا عطسه قطراتی ادرار خود به خود دفع می شود اما برای بسیاری از زنان این تغییرات خفیف است و مقداری پیشگیری می تواند کار پیشابدان را به حالت طبیعی برگرداند در زیر به نکاتی که کمک کننده هستند اشاره می کنیم .

دکتر معصومه بختیاری متخصص زنان و زایمان پرناتولوژیست ، فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی است شما عزیزان می توانید جهت برقرای با شماره 66125753-021 تماس حاصل فرمایید .

پیشگیری برای طبیعی نگهداشتن کار پیشابدان

مقدار زیادی مایعات بیاشامید و دو ساعت به دو ساعت یا سه ساعت به سه ساعت به دستشویی بروید و ادرار خود را دفع کنید.اگر به اندازه ی کافی مایعات نیاشامید ادرارتان غلیظ می شود و آمونیاک ادرار موجب تحریک پیشابدان و بافت های واژینال می شود.این مساله به نوبه ی خود به یک چرخه ی معیوب می انجامد و مرتب احساس ادرار داشتن ، فشار دائمی در پیشابدان خواهید داشت و پشت سر هم نیاز به دستشویی پیدا خواهید کرد اگر مایعات زیاد بنوشید ادرار رقیق می شود و با دفع کامل میکروب ها نیز دفع می شوند و فرصت تکثیر و ایجاد عفونت پیدا نخواهد کرد .

ادرار کردن پس از نزدیکی نیز باکتری ها را دفع می کند و پیشابراه پاک می شود .موقع شست و شو و طهارت محل را از جلو به عقب شست و شو دهید نه از عقب به جلو. شست وشو از عقب به جلو باعث می شود میکروب ها از مقعد به سوی واژن رانده شوند و راه تناسلی – ادراری دچار عفونت شود. کسانی که دچار هموروئید ( بواسیر) هستند یا اسهال مکرر دارند باید بیشتر مراقب باشند زیرا پاکیزه نگهداشتن راه تناسلی در این موارد دشوارتر است.

بهداشت مثانه

بهداشت مثانه

عضلات لگن خود را تقویت کنید

عضلاتی که کنترل پیشابدان را به عهده دارند نیاز به ورزش و تمرین های تقویتی دارند .عضله ای که راه ادرار را باز و بسته می کند عضله ی شرمگاهی – دنبالچه ای نام دارد.با ورزشی به نام کگل می توان این عضله را تقویت کرد به این شکل که سه بار در روز هر بار 10 تا 20 مرتبه عضله ی پیشابدان خود را تنگ و باز کنید همچنین هر گاه سرفه یا عطسه تان گرفت فوری اسفنکتر پیشابدان خود را تنگ کنید تا برایتان عادت نشود به این ترتیب هنگام عطسه یا سرفه ادرار دفع نخواهد شد.

ورزش هایی که شامل تقویت ران هاست و غیر مستقیم به تونیسیته واژن کمک می کند عبارتند از

  • شنا
  • حرکات پا
  • اسکی
  • پیاده روی
  • پینگ پونگ
  • تنیس

اما پارو زدن و ورزش های آیروبیک پر حرکات ممکن است به پیشابدان فشار وارد آورد.

برخی از خدمات دکتر بختیاری متخصص زنان خوب در تهران

درمان ناباروی

درمان ناباروری با ivf

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

با تشکر مدیریت سایت دکتر معصومه بختیاری متخصص زنان