آمنیوسنتز و cvs

نمونه برداری ویروسی کوریونی یا CVS  یک آزمایش پیش از تولد است که تشخیص اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون و همچنین میزبان سایر اختلالات ژنتیکی است. پزشک از سلولهای انگشتی کوچک بر روی جفت شما گرفته تا ویروس های کوریونی را می کشد و آنها را برای تجزیه و تحلیل ژنتیکی به آزمایشگاه می فرستد.

CVS و تست دیگری که آمنیوسنتز نامیده می شود،  یک تصویر از کروموزوم های کودک شما را ایجاد می کند ،به طوری که شما می توانید مطمئن باشید که مشکلی وجود ندارد.

زنان که انتخاب CVS یا آمنیوسنتز دارند، اغلب کسانی هستند که در معرض خطر بیشتر مشکلات ژنتیکی و کروموزومی هستند، به این دلیل که این آزمایش ها تهاجمی هستند  و خطر ابتلا به سقط جنین را کاهش می دهد.

آزمایش CVS چه مشکلاتی را تشخیص می دهد ؟

تقریبا تمام اختلالات کروموزومی، از جمله سندرم داون، تریزومی 13، تریزومی 18 و اختلالات کروموزوم جنسی (مانند سندرم ترنر)، این آزمایش می تواند این شرایط را تشخیص دهد، اما نمی تواند شدت آن را اندازه گیری کند.

بر خلاف آمنیوسنتز، CVS نمی تواند نقصهای لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا را تشخیص دهد. اگر CVS را انتخاب کنید، در سه ماهه دوم، یک آزمایش غربالگری خون برای تعیین اینکه آیا شما در معرض خطر کمبود عروق خونی هستید قرار گرفته اید. اکثر نقایص لوله عصبی را می توان با یک سونوگرافی دقیق سه ماهه دوم انجام داد.

آمنیوسنتز-و-cvs

چه عواملی باعث می شو کودک در معرض اختلالات ژنتیک قرار بگیرد ؟

  • نتایج غربالگری سندرم داون

شما یک غربالگری سه ماهه اول دارید که نشان می دهد کودک شما در معرض خطر بیشتری برای سندرم داون یا یک مشکل دیگر کروموزومی است.

  • نتایج اولتراسوند

سونوگرافی اولیه نشان داد که نوزاد شما ممکن است دارای نقص ساختاری مرتبط با یک مشکل کروموزومی باشد.

  • نتیجه غربالگری حامل

شما و همسرتان هر دو حامل یک اختلال ژنتیکی فراوانی مانند فیبروز کیستیک یا بیماری سلول داسی شکل هستند.

  • سابقه

شما قبلا با یک کودک مبتلا به اختلالات ژنتیکی حامله شده اید و ممکن است در معرض خطر بیشتر این اتفاق بیفتد.

  • سابقه خانوادگی شما

شما یا شریک زندگی خود دارای اختلال کروموزومی یا اختلال ژنتیکی یا سابقه خانوادگی است که فرزندتان را در معرض خطر بیشتر برای مشکلات ژنتیکی قرار می دهد.

  • سن مادر

هر کسی می تواند یک کودک با یک اختلال کروموزومی داشته باشد، اما این خطر با سن مادر افزایش می یابد. برای مثال، احتمال داشتن یک کودک مبتلا به سندرم داون از حدود 1 در 1200 در 25 سالگی تا 1 در 100 در سن 40 سالگی است.

برخی از خدمات دکتر بختیاری متخصص زنان خوب در تهران

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

آمنیوسنتز

جراحی زیبایی واژن

با تشکر مدیریت سایت دکتر بختیاری متخصص زنان